Facebook
Doğruladı: İşte Yeni
İnternet Uydusu!

Facebook’un 2016 yılında Afrika’nın bazı bölümleri için
uydu girişimi, SpaceX, test sırasında patlaması
sonucuyla
kaybedilmişti. Şimdi ise, Wired
tarafından ortaya çıkarılan belgelere göre Athena isimli,
geniş bant internet bağlantısı sağlayacak yeni bir uydu inşa ediliyor.

Haberin tamamı için tıklayın.

Ricoh Theta yeni özellikleriyle 360
derece çekime yeni 
özellikler ekliyor.

Bu özelliklerin arasında USB diske görüntü aktarmak, YouTube için kablosuz canlı yayın, Google Photos bulutuna otomatik kayıt gibi özellikler yer alıyor.

Sosyal Medya Psikolojisi

Bir sonraki gönderi, bir sonraki, ve bir diğeri…Peki ya gelen bildirimi asla görmezden gelememek? Tanıdık duygular mı? Sosyal Medya platformları beynimizdeki “ödül merkezini” uyarıyor ve aslında ortalama bir internet kullanıcısının günün 135 dakikasını sosyal medyada geçirmesinin en büyük sebebi de bu.

Tweet atma dürtüsü, sigara isteğinden çok daha güçlü.

Yapılan araştırmalara göre salgılanan dopamin seviyeleri o kadar yüksek ki, insanların sosyal medya bağımlılığı diğer bağımlılıklarından çok daha güçlü kalıyor. Psikolojide “Reciprocity Effect” olarak bilinen, “AlıcılıkVericilik.” ilkesi, sosyal medyanın demir taşı. Yani aslında insanların bu kadar bağımlı olmasının sebebi, paylaşıma paylaşımla karşılık verme isteği.

RealPaper 03

Sosyal Medyanız
İçin Kendinize
Sorun:

Sosyal Medya, markanızın reklamını yapmaktan öte, markanıza bir kişilik kazandırmak, işinizin insani yanını ortaya çıkarmak ve hedef kitleniz ile olan iletişiminizi güçlendirmek için var.
  •  İşe şu soruyla başlayın: “Takipçilerimin görmek istediği şey nedir?”
  •  Genelde “Ben ne göstermek istiyorum?” sorusuna o kadar çok takılırız ki, asıl sormamız gereken soruyu kaçırmış oluruz.
Burs başvurularını açıklayacak bir üniversite düşünün. “Dikkat! 15 Mayıs XYZ burs başvurularını yapmak için son gün. Linki takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.” yazıyor. Bu yazı neşeyle dolup taşmanızı sağladı mı? Bir de bir başka üniversite hayal edin, geçen yıl XYZ bursu alan bir öğrencinin hikayesini paylaşıyor. Bu bursu almak için neler atlattı? Ne kadar çok çalıştı? Bu burs onun için ne anlam ifade ediyor? Videoyu izliyor, gülüyor, seviniyor, gururlanıyoruz. İşte ilham yarattık. Yorumlar kısmına da burs başvuru linkini bırakıyoruz ve hazırız!

Website Trafiği Çekmek İçin Google Analytics Kullanmak

Quicksprout tarafından yayınlanan yazıya göre, Google Analytics ile Google Webmaster aracını birleştirip, istediğiniz internet trafiğini kolayca çekebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

1- Sitenize en uygun anahtar kelimeleri Google Analytics aracılığıyla tespit edin ve fotoğrafların alt tag’leri olarak kullanın.

2- Fotoğraf başlıklarını o anahtar kelimelere göre düzenleyin.

3- Başlıkların ve açıklamaların aynı anahtar kelimeleri içerdiğinden emin olun.

4- Yazdığınız içeriği bu anahtar kelimeler etrafında oluşturun. Aynı zamanda “İçerik Genel Bakış Raporu” sayesinde, sitenizde en çok ilgi çeken konu başlıklarının istatistiklerini görebilir ve bunlar doğrultusunda aynı içerik kategorisinde içerikler üretmeye devam edebilirsiniz.

Son olarak, “Ziyaretler Raporu” ile trafiğin en yoğun olduğu saat aralıklarını da keşfedebilirsiniz.

RealPaper 03

Instagram’ın yaptığı açıklamaya göre 2021 yılına kadar mobil videolar, toplam mobil data trafiğinin %78’ini oluşturacak. Ve özellikle gençler doğal ve sözde “amatör” videoları, full profesyonel videolardan daha fazla izleyecek.

IGTV formatında çekimler için, kamerayı 90 derecelik bir açıyla tutmanız tavsiye ediliyor, daha sonrasında tamamen dikey halde kalması için bilgisayar üzerinden yönünü değiştirmelisiniz.

Peki IGTV’inizi nasıl ön plana çıkarırsınız?

Bunun için paylaşımdan itibaren 24 saat içinde, takipçilerinizi, bir video yüklediğiniz konusunda haberdar etmelisiniz. Videonuzun 10 saniyelik bir kesitini Story’e eklemekle başlayabilirsiniz!

Daha fazlası için tıklayın.

IGTV REHBERİ:
NE PAYLAŞILIR? NASIL
PAYLAŞILIR?

IGTV 101:

  •  Videolar tam ekran ve dikey.
  •  Videolar 15 saniyeden 10 dakikaya kadar uzayabiliyor (Onaylanmış hesaplar 60 dakikaya kadar yükleme yapabiliyor.
  • IGTV açıldığı anda videolar oynatılmaya başlıyor.
  •  IGTV, kendi uygulamasına sahip. Yalnızca video izlemek isteyenler uygulamadan da yararlanabiliyor.
  • Dosyaların boyutu 3.6GB’a kadar çıkabiliyor, video boyutu ise 9:16

RealPaper 03

“Kahkahayla doyuyor, alkışla yaşıyorum.
Tavsiye ederim.”

-Nejat Uygur

Yorumlar(0)

    Yorum Yap