Identity / Marketing / UX Design / Identity / Marketing / UX Design / Identity / Marketing / UX Design /

Elidor ile AI Destekli Dayanışma Anıtı

RealWorks Global olarak, dayanışma ve umut mesajlarını güçlü bir görsel anlatıya dönüştürmek için son teknoloji yapay zeka ve chatbot teknolojilerinden yararlandık. Projedeki müşterimiz, bir Unilever markası olan ve Türkiye'de saç bakımının önde gelen isimlerinden Elidor, Türkiye'yi etkileyen önemli depremlere yanıt olarak hayata geçirdiği bu girişim için RealTeam ile birlikte çalıştı.

Challenge:

Projedeki ana misyonumuz Elidor'un kadınları güçlendirme taahhüdünü teknoloji uzmanlığımızla birleştirmekti. Dolayısıyla, çözümümüz yalnızca gelişen teknolojilerden yararlanmakla ilgili değil, aynı zamanda bir markanın misyonu ile bir ulusun dayanışma çağrısı arasında bir köprü kurmakla da ilgiliydi.

Üretken Yapay Zeka ve Chatbot'un Eşzamanlı KullanımıStratejimizin temelini, üretici yapay zeka teknolojilerinin yenilikçi kullanımı oluşturdu. Daha önce toplanan materyalleri özümseyerek ve onlardan ilham alarak öğrenen ve yeni, özgün içerikler üreten bu model için özel veri setimiz, depremden etkilenen genç kadınların umuttan esinlenerek yaptıkları sanat eserlerini içeriyordu. Kullandığımız teknoloji, bu içten sanat eserlerini bir model olarak kullanarak orijinal eserlerde görülen dayanıklılık ve umudu yansıtan kendi anlamlı eserlerini üretti. Buna paralel olarak, Elidor'un Instagram sayfası aracılığıyla halktan destek mesajları toplamak için Doğal Dil İşleme (NLP) teknolojisinin gelişmiş bir biçimi olan bir yapay zeka sohbet robotu kullandık.

Uygulama

Projemiz İstanbul'un en ünlü meydanlarından biri olan Akaretler'de fiziksel bir karşılık buldu. Dayanışma Anıtı'nda, her biri birlik ve beraberliğin eşsiz bir kanıtı olan, yapay zeka tarafından üretilen sanat eserleri sergilendi. Bu eserler, ülkenin dört bir yanından Elidor'un Instagram sayfasına gönderilen doğrudan mesajlardan yapay zeka tarafından eş zamanlı olarak oluşturuldu ve projeyi ülke çapında bir işbirliği haline getirdi.

Sonuç

Bu projeyle, yapay zekanın gerçek dünyadaki durumlara yanıt verecek şekilde kullanılma kapasitesini göstererek sanat ve teknolojinin buluşmasının önemini bir kez daha ortaya koyduk. Bu girişim sayesinde sadece kolektif dayanışmayı teşvik etmekle kalmadık, aynı zamanda işletmelerin müşterileriyle derin ve anlamlı bağlar kurmak için teknolojiyi nasıl kullanabileceklerine dair bir örnek oluşturduk.

Teşekkür

Başta projede birlikte çalıştığımız marka Elidor olmak üzere tüm ortaklarımıza, yenilikçi vizyonumuza olan inançları ve kesintisiz destekleri için en içten teşekkürlerimizi iletiyoruz. Projenin duygusal rezonansının ayrılmaz bir parçası olan dokunaklı müzik bestesi için Karsu'ya da ayrıca teşekkür ederiz.

Gelişmekte olan teknolojilerin bir başka aşamasına geçerken, sınırları zorlamayı, normlara meydan okumayı ve gerçekliği etkili anlatılara dönüştürmeyi dört gözle bekliyoruz.