Instagram’dan Büyük Yenilik:
Çok Daha Fazla
Transparan

Öncelikli olarak büyük kitlelere hitap eden Instagram kullanıcılarını temel alarak daha çok transparanlık amaçlayan Instagram, yeni bir araç getirerek Facebook’un izinden gidiyor.

Instagram CTO Mike Krieger: “Gelecek haftalar içerisinde göreceğiniz yeni özellik ile büyük kitlelere hitap eden Instagram kullanıcılarının güvenilirliğini test edebileceksiniz.”

27 Eylül tarihinden itibaren gelecek olan “Bu Hesap Hakkında” aracının haberi, yüksek takipçi sayısına sahip hesaplara uyarı mesajı olarak iletilmeye başladı. Mesajda belirtilene göre hesapların, Instagram’a katıldığı tarih, ortak takipçilere sahip olduğu hesaplar, geçmiş kullanıcı adları, ülkesi ve aktif olarak yürüttüğü reklamlar görülebilecek.

Geçtiğimiz günlerde aynı transparanlık uygulamasını hayata geçiren Facebook, bu sayede gerçekçi bulunmayan 652 topluluk sayfasına müdahale etti. Instagram da bu uygulama ile aslında yapay instagram kullanıcılarını hedef alıyor.

FACEBOOK’TAN FARKLI OLAN BİR YENİLİK:

Facebook’un izinden gittiğini belirttiğimiz Instagram, henüz Facebook’ta bulunmayan bir uygulama da getiriyor: Ortak takipçilere sahip Instagram kullanıcıları.

Bu şekilde takipçiler, diledikleri zaman X kullanıcısı ile Y kullanıcısının ortak takipçilerine ulaşabilecek ve bu şekilde benzer ilgi alanlarına sahip insanları tespit edebilecek. Bu özelliğin en ilginç yanı ise 27 Eylül’den sonra belli olacak.

Ortak takipçilerin bütün bir listesine ulaşma imkanı sağlandığı takdirde, anlık trendleri ve ilgi alanlarını birebir öğrenme imkanı sağlanacak. Bu doğrultuda çok daha başarılı reklam kampanyaları oluşturabilir ve kendi platformunuzda ilgi çeken içeriklerin ne olduğunu anlayabilirsiniz ancak bu Instagram’ın ne kadar bilgi paylaşacağına bağlı olarak değişecek.

Henüz bilinmeyen kısım ise “büyük kitlelere hitap eden Instagram kullanıcıları” denildiğinde Instagram’ın kaç takipçiden bahsettiği. Bu da 27 Eylül’den sonra belli olacak detaylar arasında.

“Doğrulanmış Hesap”
Başvurusu Yapılabilecek

Tüm bunlara ek olarak Instagram, şimdiye kadar hep kendi içinde özel tuttuğu “hesap onaylama” sürecini artık açıkça gözler önüne sunuyor. Bu sayede geniş takipçi kitlesine sahip hesaplar, bir form üzerinden “doğrulama” başvurusu yapabilecekler. Bu şekilde yasal olmayan yollardan hesap onaylatma ve benzeri aktivitelerin de ortadan kalkması.

Böylece eylül ayı Instagram için güvenlik adına yeniliklerle dolu geçecek. “Bu Hesap Hakkında” özelliği 27’sinden itibaren özel olarak, takip eden aylarda tüm kullanıcılar tarafından görülebilecek. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Facebook 2016’da yaşanan krizden sonra ipleri bir daha elinden bırakmamaya kararlı adımlarla devam ediyor gibi gözüküyor.

Yorumlar(0)

    Yorum Yap